2016 WEC katılımcı listesi açıklandı

2016 WEC katılımcı listesi açıklandı

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası, 2016 sezonunda dört kategoride yarışacak olan toplam 32 aracı açıkladı.

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nın 2012'de yeniden kurulduktan sonraki beşinci sezonunda 19 prototip ve 13 GT aracı tüm sezon mücadele edecek.

LMP1 kategorisinde geçen sezon da yarışan dokuz ekip bulunuyor. Porsche, Audi ve Toyota'nın altı fabrika takımı aracının yanında bağımsız ekipler tek araçlık Kolles Racing Team ve iki araçlık Rebellion Racing olacak.

Rebellion Raing ekibi lastik tedarikçisi olarak Dunlop ile anlaşarak, WEC sahnesine 2012'den sonra ilk kez Michelin dışında bir üretici çıkarmış olacak.

LMP2 sınıfında SMP Racing ve Extreme Speed Motorsports çift araçla, Jota Sport ile birleşen G-Drive ve Strakka ise tek araçla mücadele edecek. İki araçla mücadele edecek olan Signatech Alpine takımın ikinci aracı ise 'BAXI DC Racing' ismi altında yarışacak.

KCMG takımı LMP2 sınıfından çekilirken, Manor ise yeni katılımcı olacak.

Ford Chip Ganassi Racing'in iki yeni aracı GTE kategorisinin yeni katılanları olurken, Porsche GTE Pro sınıfından fabrika takımı olarak çekildiler. 

Ancak GTE Am sınıfından bu sezon Pro sınıfına yükselen Dempsey Proton takımı yine Porsche'ler ile yarışacak.

 Aston Martin, Pro sınıfında katılımcı sayısını üç araçtan iki araca indirdi ancak GTE Am kategorisinde de bir araçları olacak.

Larbre Competition, AF Corse and Abu Dhabi Proton Racing değişmeyen GTE ekipleri olurken KCMG LMP2 sınıfından GT'ye dönüş yaptı. 

Tam Katılımcı Listesi:

No.  Takım Araç Kesinleşmiş Sürücüler


LMP1

1  Porsche Team Porsche 919 Hybrid  Timo Bernhard
 Mark Webber
 Brendon Hartley
2  Porsche Team Porsche 919 Hybrid  Romain Dumas
 Neel Jani
 Marc Lieb
4  ByKolles Racing CLM P1/01 - AER  Simon Trummer
5  Toyota Racing Toyota TS 050 Hybrid  Anthony Davidson
 Sebastien Buemi
 Kazuki Nakajima
6  Toyota Racing Toyota TS 050 Hybrid

 Stephane Sarrazin

 Mike Conway

 Kamui Kobayashi

7  Audi Sport Team Joest Audi R18 e-tron quattro 

 Andre Lotterer

 Benoit Treluyer

 Marcel Fassler

8  Audi Sport Team Joest  Audi R18 e-tron quattro 

 Lucas di Grassi

 Loic Duval

 Oliver Jarvis

12  Rebellion Racing Rebellion R-One - AER   Nicolas Prost
13  Rebellion Racing  Rebellion R-One - AER  Matheo Tuscher

 

LMP2

26  G-Drive Racing Oreca 05 - Nissan

 Roman Rusinov

 Nathanael Berthon

27  SMP Racing BR01 - Nissan 

 Nicolas Minassian

30  Extreme Speed Motorsports   Ligier JS P2 - Nissan

 Scott Sharp

31  Extreme Speed Motorsports Ligier JS P2 - Nissan

 Ryan Dalziel

35  BAXI DC Racing Alpine Alpine A460 - Nissan 

 David Cheng

 Ho-Pin Tung

36  Signatech Alpine Alpine A460 - Nissan 

 Gustavo Menezes

37  SMP Racing BR01 - Nissan 

 Vitaly Petrov

42  Strakka Racing Gibson 015S - Nissan 

 Nick Leventis

43  RGR Sport by Morand Ligier JS P2 - Nissan

 Ricardo Gonzalez

 Filipe Albuquerque

 Bruno Senna

44  Manor ORECA 05 - Nissan 

 Tor Graves

 

LMGTE Pro

51  AF Corse Ferrari 488 GTE

 Gianmaria Bruni

 James Calado

66  Ford Chip Ganassi Racing Ford GT  Marino Franchitti
67  Ford Chip Ganassi Racing Ford GT  Olivier Pla 
71  AF Corse Ferrari 488 GTE

 Davide Rigon

 Sam Bird

77  Dempsey Proton Racing
Porsche 911 RSR

 Richard Lietz

 Michael Christensen
95  Aston Martin Racing Aston Martin Vantage V8   

 Nicki Thiim

97  Aston Martin Racing  Aston Martin Vantage V8

 Richie Stanaway

 

LMGTE Am

50  Larbre Competition Chevrolet Corvette C7R 

 Yutaka Yamagishi

 Paolo Ruberti 

 Pierre Ragues

78  KCMG Porsche 911 RSR 

 Christian Ried

83  AF Corse  Ferrari F458 Italia 

 Francois Perrodo

 Emmanuel Collard

 Rui Aguas

86  Gulf Racing Porsche 911 RSR 

 Michael Wainwright

88  Abu Dhabi-Proton Racing Porsche 911 RSR 

 Khaled Al Qubaisi

98  Aston Martin Racing Aston Martin Vantage V8 

 Paul Dalla Lana

Yorum yaz
Yorumları göster
Haber hakkında
Seriler WEC
Haber tipi Son dakika