Şanghay WEC: #7 Toyota kazandı, Alonso ve Button podyumda buluştu!

paylaşım
yorumlar
Şanghay WEC: #7 Toyota kazandı, Alonso ve Button podyumda buluştu!
Abdullah Çelik
Ekleyen: Abdullah Çelik , Şef Editör
18 Kas 2018 09:17

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nın Çin'de gerçekleştirilen Şanghay 6 Saat yarışını Toyota'nın 7 numaralı ekibi kazanırken eski Formula 1 takım arkadaşları Fernando Alonso ve Jenson Button podyumda buluştular.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan 7 numaralı Toyota ekibi -Kamui Kobayashi, Mike Conway, Jose Maria Lopez- yarışı 8 numaralı Toyota ekibinin -Fernando Alonso, Kazuki Nakajima, Sebastien Buemi- önünde tamamladılar. 

SMP Racing'in 11 numaralı ekibi - Jenson Button, Vitaly Petrov, Mikhail Aleshin - podyumu tamamlayan isimler oldular. Böylece Button serideki ilk podyumunu kazanırken eski takım arkadaşı Alonso ile podyuma çıkmış oldu.

Yoğun yağmur nedeniyle iki defa kırmızı bayrakla durdurulan yarış, 4. saat sonuna gelirken biraz iyileşince tekrar başladı.

Araçlar farklı zamanlarda ilk pit stoplarını yaptığı için yeniden startta ilk başta pozisyonlar karışıktı. Ancak Toyota araçlarının hibrit olmayan araçlar karşısında üstünlüğü açıktı. Button'ın ekibi bir noktada 2. olsa da yerini korumayı başaramadı.

Yarışın ilk bölümünde 8 numaralı Toyota ekibi liderdi ancak 7 numaralı ekip,2. pit stopunu araçlar pit yoluna çekildiğinde yapmayı başarında önce geçmeyi başardı.

8 numaralı ekip, Alonso'nun aracı Buemi'den aldığı esnada pit çıkışında kırmızı bayrağa takılması nedeniyle biraz daha zaman kaybetti ve 7 numaralı ekibin avantajı 20 sn'ye ulaştı. 

Yarışın son 20 dakikasında 17 numaralı SMP Racing ekibinin kaza yapması nedeniyle güvenlik aracı piste çıktı. Son dakikalarda güvenlik aracı çıksa da, Toyota pilotlarına yerlerini korumalarını söyledi. Böylece 7 numaralı Toyota ekibi art arda 2. zaferini kazanmış oldu.

LMP2: Jackie Chan DC Racing yine kazandı

LMP2 klasmanında zafer art arda 3. kez Jackie Chan DC Racing'e giderken kazanan ekip Ho-Pin Tung, Gabriel Aubry ve Stephane Richelmi oldu.

Bu sınıfta 2. 31 numaralı ekip -Anthony Davidson, Pastor Maldonado, Roberto Gonzalez- oluken onları 28 numaralı TDS Racing Oreca ekibi takip etti.

GTE: Aston Martin domine etti

Aston Martin, yeni Vantage GTE aracıyla GTE Pro'daki ilk zaferini domine ederek kazandı. Bu ekip sadece kendi sınıfında kazanmadı, aynı zamanda yarışı genel klasmanda LMP2 sınıfı araçlarının da önünde tamamlayarak büyük bir başarı elde etti.

95 numaralı Nicki Thiim ve Marco Sorensen ekibi, yağmurda çok hızlıydı ve yarışı kazanmayı başardılar.

Onları 91 numaralı Gianmaria Bruni ve Richard Lietz ekibi takip ederken şampiyona lideri 92 numaralı ekip 3. oldu.

90 numaralı TF Sport ile mücadele eden Türk yarışçı Salih Yoluç, sorun yaşadıkları yarışı sınıfında 8. sırada tamamlamış oldu.

Yarış sonucu:

Poz. # Pilotlar Araç Sınıf Tur Fark
1 7 Japan Kamui Kobayashi 
United Kingdom Mike Conway 
Argentina Jose Maria Lopez 
Toyota TS050 Hybrid LMP1 113  
2 8 Spain Fernando Alonso 
Japan Kazuki Nakajima 
Switzerland Sébastien Buemi 
Toyota TS050 Hybrid LMP1 113 1.419
3 11 United Kingdom Jenson Button 
Russian Federation Vitaly Petrov 
Russian Federation Mikhail Aleshin 
BR Engineering BR1 LMP1 112 1 lap
4 1 Germany Andre Lotterer 
Brazil Bruno Senna 
Switzerland Neel Jani 
Rebellion R13 LMP1 112 1 lap
5 3 Switzerland Mathias Beche 
France Thomas Laurent 
United States Gustavo Menezes 
Rebellion R13 LMP1 110 3 laps
6 10 Netherlands Renger van der Zande 
United Kingdom Ben Hanley 
Australia James Allen 
BR Engineering BR1 LMP1 110 3 laps
7 95 Denmark Marco Sorensen 
Denmark Nicki Thiim 
Aston Martin Vantage AMR LMGTE PRO 109 4 laps
8 38 China Ho-Pin Tung 
Monaco Stéphane Richelmi 
France Gabriel Aubry 
Oreca 07 LMP2 109 4 laps
9 91 Italy Gianmaria Bruni 
Austria Richard Lietz 
Porsche 911 RSR LMGTE PRO 109 4 laps
10 92 Denmark Michael Christensen 
France Kevin Estre 
Porsche 911 RSR LMGTE PRO 109 4 laps
11 97 Belgium Maxime Martin 
United Kingdom Alex Lynn 
Aston Martin Vantage AMR LMGTE PRO 109 4 laps
12 31 United Kingdom Anthony Davidson 
Venezuela Pastor Maldonado 
Mexico Roberto Gonzalez 
Oreca 07 LMP2 109 4 laps
13 51 United Kingdom James Calado 
Italy Alessandro Pier Guidi 
Ferrari 488 GTE EVO LMGTE PRO 109 4 laps
14 81 Netherlands Nick Catsburg 
Germany Martin Tomczyk 
BMW M8 GTE LMGTE PRO 109 4 laps
15 36 France Nicolas Lapierre 
France Pierre Thiriet 
Brazil Andre Negrao 
Alpine A470 LMP2 109 4 laps
16 67 United Kingdom Harry Tincknell 
Guernsey Andy Priaulx 
Ford GT LMGTE PRO 109 4 laps
17 71 United Kingdom Sam Bird 
Italy Davide Rigon 
Ferrari 488 GTE EVO LMGTE PRO 109 4 laps
18 66 Germany Stefan Mücke 
France Olivier Pla 
Ford GT LMGTE PRO 109 4 laps
19 64 United Kingdom Oliver Gavin 
United States Tommy Milner 
Chevrolet Corvette C7R LMGTE PRO 109 4 laps
20 82 Portugal Antonio Felix da Costa 
United Kingdom Tom Blomqvist 
BMW M8 GTE LMGTE PRO 108 5 laps
21 77 Germany Christian Ried 
Australia Matt Campbell 
Julien Andlauer 
Porsche 911 RSR LMGTE AM 108 5 laps
22 56 Germany Jörg Bergmeister 
United States Patrick Lindsey 
Norway Egidio Perfetti 
Porsche 911 RSR LMGTE AM 108 5 laps
23 88 Italy Matteo Cairoli 
Riccardo Pera 
Khaled Al Cubaisi 
Porsche 911 RSR LMGTE AM 108 5 laps
24 37 Malaysia Nabil Jeffri 
Malaysia Weiron Tan 
Malaysia Jazeman Jaafar 
Oreca 07 LMP2 108 5 laps
25 54 Italy Giancarlo Fisichella 
Italy Francesco Castellacci 
Switzerland Thomas Flohr 
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 108 5 laps
26 98 Portugal Pedro Lamy 
Canada Paul Dalla Lana 
Austria Mathias Lauda 
Aston Martin Vantage LMGTE AM 108 5 laps
27 70 Monaco Olivier Beretta 
Italy Eddie Cheever III 
Japan Motoaki Ishikawa 
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 107 6 laps
28 61 Ireland Matthew Griffin 
Singapore Mok Weng Sun 
Japan Keita Sawa 
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 107 6 laps
29 90 United Kingdom Jonathan Adam 
Turkey Salih Yoluc 
Ireland Charles Eastwood 
Aston Martin Vantage LMGTE AM 105 8 laps
30 86 United Kingdom Michael Wainwright 
United Kingdom Benjamin Barker 
Thomas Preining 
Porsche 911 RSR LMGTE AM 100 13 laps
31 29 Netherlands Giedo van der Garde 
Netherlands Nyck de Vries 
Netherlands Frits van Eerd 
Dallara P217 LMP2 99 14 laps
32 50 France Enzo Guibbert 
France Romano Ricci 
France Erwin Creed 
Ligier JSP 217 LMP2 88 25 laps
33 28 France Loic Duval 
France François Perrodo 
France Matthieu Vaxiviere 
Oreca 07 LMP2 108 5 laps
34 17 France Stéphane Sarrazin 
Russian Federation Matevos Isaakyan 
Russian Federation Egor Orudzhev 
BR Engineering BR1 LMP1 100 13 laps
35 4 United Kingdom Oliver Webb 
France Tom Dillmann 
United Kingdom James Rossiter 
ENSO CLM P1/01 LMP1 50 63 laps
Sonraki haber
WEC Şanghay: #7 Toyota pole'de, #8 Toyota ikinci

Önceki haber

WEC Şanghay: #7 Toyota pole'de, #8 Toyota ikinci

Sonraki haber

WEC'de ilk kez podyuma çıkan Button: Yarışmaktan yeniden keyif alıyorum

WEC'de ilk kez podyuma çıkan Button: Yarışmaktan yeniden keyif alıyorum
Yorumları görüntüle

Bu Haber Hakkında

Seri WEC , TÜRK SPORCULAR
Etkinlik Shanghai
Pilotlar Salih Yoluç
Editör Abdullah Çelik