Formula 1
14 Kas
-
17 Kas
Etkinlik Bitti
MotoGP
01 Kas
-
03 Kas
Etkinlik Bitti
15 Kas
-
17 Kas
Etkinlik Bitti
WRC
24 Eki
-
27 Eki
Etkinlik Bitti
14 Kas
-
17 Kas
Etkinlik Bitti
World SUPERBIKE
11 Eki
-
13 Eki
Etkinlik Bitti
24 Eki
-
26 Eki
Etkinlik Bitti
Formula E
R
Ad Diriyah E-prix
22 Kas
-
23 Kas
Sıradaki Etkinlik
2 gün
R
Santiago E-prix
17 Oca
-
18 Oca
Sıradaki Etkinlik
58 gün

Le Mans 24 Saat: #8 Toyota galibiyete ulaştı - Alonso, Buemi, Nakajima şampiyon oldu!

paylaşım
yorumlar
Le Mans 24 Saat: #8 Toyota galibiyete ulaştı - Alonso, Buemi, Nakajima şampiyon oldu!
16 Haz 2019 13:04

2019 Le Mans 24 Saat yarışında galibiyete Fernando Alonso, Sebastien Buemi ve Kazuki Nakajima'nın direksiyonda olduğu #8 Toyota ulaşırken, WEC 2018/19 Süper Sezonu'nun şampiyonu da olmayı başardılar.

2019 Le Mans 24 Saat yarışında zafer, son saate girilirken #7 Toyota'nın yaşadığı sorundan faydalanan #8 Toyota oldu.

#7 Toyota galibiyete ulaşacak gibi görünüyordu, ancak bitime bir saatten az bir süre kala #7 sorun yaşadı.

#7 Toyota’nın direksiyonundaki Lopez, muhtemel bir patlak sağ ön lastik yüzünden pite geldi. Ancak patlayan lastiğin sağ ön değil, sağ arka lastik olduğu anlaşıldı. Lopez piste, #8 Toyota direksiyonundaki Nakajima’nın 50 saniye arkasında çıktı.

İki araç da daha son pit stoplarını gerçekleştirdi ve #8 16 saniye farkla galibiyete ulaştı.

Alonso, Nakajima ve Buemi bu galibiyetle FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı şampiyon olarak tamamlamış oldular. Buemi böylece 2014’ten sonra ikinci şampiyonluğunu kazanmış oldu.

Hibrit olmayan en iyi LMP1 ekibi #11 SMP Racing oldu. #11 yarışı altı tur geride tamamladı.

İlk kez Le Mans’a katılan Stoffel Vandoorne ve takım arkadaşları Mikhail Aleshin ve Vitaly Petrov’un kontrolündeki #11 sorunsuz bir yarış geçirdi ve ana rakipleri Rebellion Racing araçlarının önünde podyuma çıkmış oldu.

Sorunlu bir yarış geçiren #1 Rebellion dokuz tur geride dördüncü, #3 Rebellion ise 15 tur geride beşinci sırada yarışı bitirdi.

Slider
Liste

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
1/10

Fotoğraf: Alexander Trienitz

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
2/10

Fotoğraf: Andreas Beil

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
3/10

Fotoğraf: Andreas Beil

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
4/10

Fotoğraf: Andreas Beil

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
5/10

Fotoğraf: Andreas Beil

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
6/10

Fotoğraf: Alexander Trienitz

Podyum: İkinci sıra #11 SMP Racing BR Engineering BR1: Mikhail Aleshin, Vitaly Petrov, Stoffel Vandoorne

Podyum: İkinci sıra #11 SMP Racing BR Engineering BR1: Mikhail Aleshin, Vitaly Petrov, Stoffel Vandoorne
7/10

Fotoğraf: Alexander Trienitz

Podyum: Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso, second place #7 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez, third place #11 SMP Racing BR Engineering BR1: Mikhail Aleshin, Vitaly Petrov, Stoffel Vandoorne

Podyum: Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso, second place #7 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez, third place #11 SMP Racing BR Engineering BR1: Mikhail Aleshin, Vitaly Petrov, Stoffel Vandoorne
8/10

Fotoğraf: Alexander Trienitz

Podyum: Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso

Podyum: Yarış galibi #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso
9/10

Fotoğraf: Alexander Trienitz

Podyum: #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso, #7 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez

Podyum: #8 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima, Fernando Alonso, #7 Toyota Gazoo Racing Toyota TS050: Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez
10/10

Fotoğraf: Alexander Trienitz

LMP2’de Signatech Alpine baskın bir galibiyet aldı

#36 Signatech üçlüsü Nicolas Lapierre, Pierre Thiriet ve Andre Negrao baskın bir galibiyet alırken, LMP2 kategorisinde de şampiyonluğa da ulaştılar.

19. saate girilirken liderlikte bulunan #26 G-Drive ekibi sürücüleri Roman Rusinov, Jean-Eric Vergne ve Job van Uitert, yaşadıkları sorun yüzünden 20 dakika kaybettiler geriye düştüler.

Bu dakikadan sonra #36’yı galibiyet için zorlayan kimse olmazken, #38 Jackie Chan DC Racing sürücüleri Ho-Pin Tung, Stephane Richelmi ve Gabriel Aubry ikinci sırayı elde etti.

Podyumun son basamağı ise #28 TDS Oreca sürücüleri Loic Duval, Matthieu Vaxiviere ve Francois Perrodo’nun oldu.

Podyum için savaşan #31 DragonSpeed Oreca ise Pastor Maldonado’nun yaptığı kaza ile birlikte bu şansı kaybetti.

 

GTE Pro: Ferrari, 2014’ten sonra ilk kez galibiyete ulaştı

Ferrari, 2014’ten sonraki ilk GTE Pro galibiyetini #51 AF Corse 488 GTE sürücüleri James Calado, Alessandro Pier Guidi ve Daniel Serra ile elde etti.

İlk saatleri çok yakın geçen mücadelede, güvenlik araçlarından sonra galibiyet mücadelesi #51 Ferrari ile #63 Corvette sürücüleri Antonio Garcia, Jan Magnussen and Mike Rockenfeller arasında geçti.

21. saatte LMP2 sürücüsü Nyck de Vries’in kazasıyla giren güvenlik aracı, #63 Corvette’in pitte beklemesine ve #51 Ferrari’nin bir dakikalık avantaj elde etmesine sebep oldu.

Corvette’in şansı, Magnussen’in Porsche virajlarında spin atıp bariyerlere temas etmesiyle son buldu.

Podyumu iki Porsche aracı tamamlarken #91 Porsche sürücüleri Gianmaria Bruni, Frederic Makowiecki ve Richard Lietz ikinci, #93 Porsche sürücüleri Nick Tandy, Earl Bamber ve Patrick Pilet üçüncü olmayı başardı.

 

GTE Am: Zafere Keating Ford ulaştı

#85 Keating Motorsports Ford GT sürücüleri Ben Keating, Jeroen Bleekemolen ve Felipe Fraga, yarışın sonlarında dur-kalk cezası almalarına rağmen zafere ulaştılar.

Son saatlere girilirken #85 Ford’a yaklaşmayı başaran #56 Project 1 Porsche sürücüleri Jorg Bergmeister, Egidio Perfetti ve Patrick Lindsey, #85’in aldığı ceza ile farkı 5 saniyeye kadar düşürse de, #85 Ford yarış sonuna kadar farkı 50 saniyeye kadar çıkarmayı başardı ve galibiyete ulaştı.

Podyumun son basamağına ise #84 JMW Motorsport Ferrari sürücüleri Rodrigo Baptista, Jeff Segal ve Wei Lu çıktı.

Temsilcimiz Salih Yoluç ise, Euan Alers-Hankey ve Charlie Eastwood ile paylaştığı #90 TF Sport Aston Martin ile bir ara podyum için mücadele ettiği yarışın ilerleyen saatlerinde sorunlar yaşadı ve liderin 7 tur gerisinde 12. sırada yer aldı.

Yarış sonucu:

Sıra # Pilotlar Araç Sınıf Tur Zaman Fark Ara Pitler Puan
1 8 Switzerland Sébastien Buemi
Japan Kazuki Nakajima
Spain Fernando Alonso
Toyota TS050 Hybrid LMP1 385 24:00'10.574     34  
2 7 United Kingdom Mike Conway
Japan Kamui Kobayashi
Argentina Jose Maria Lopez
Toyota TS050 Hybrid LMP1 385 24:00'27.546 16.972 16.972 37  
3 11 Russian Federation Vitaly Petrov
Russian Federation Mikhail Aleshin
Belgium Stoffel Vandoorne
BR Engineering BR1 LMP1 379 24:00'47.948 6 Laps 6 Laps 39  
4 1 Switzerland Neel Jani
Germany Andre Lotterer
Brazil Bruno Senna
Rebellion R13 LMP1 376 24:01'52.069 9 Laps 3 Laps 39  
5 3 France Thomas Laurent
France Nathanael Berthon
United States Gustavo Menezes
Rebellion R13 LMP1 370 24:01'23.474 15 Laps 6 Laps 42  
6 36 France Nicolas Lapierre
Brazil André Negrao
France Pierre Thiriet
Alpine A470 LMP2 368 24:02'30.436 17 Laps 2 Laps 37  
7 38 China Ho-Pin Tung
Monaco Stéphane Richelmi
France Gabriel Aubry
Oreca 07 LMP2 367 24:01'11.901 18 Laps 1 Lap 36  
8 28 France François Perrodo
France Matthieu Vaxivière
France Loic Duval
Oreca 07 LMP2 366 24:00'40.659 19 Laps 1 Lap 37  
9 22 United Kingdom Philip Hanson
Portugal Filipe Albuquerque
United Kingdom Paul diResta
Ligier JSP 217 LMP2 365 24:00'53.907 20 Laps 1 Lap 37  
10 48 France Paul Lafargue
France Paul-Loup Chatin
Mexico Memo Rojas
Oreca 07 LMP2 364 24:00'35.435 21 Laps 1 Lap 37  
11 26 Russian Federation Roman Rusinov
Netherlands Job Uitert
France Jean-Eric Vergne
Aurus 01 LMP2 364 24:01'00.288 21 Laps 24.853 36  
12 30 France Nico Jamin
France Pierre Ragues
France Romain Dumas
Oreca 07 LMP2 363 24:00'28.815 22 Laps 1 Lap 36  
13 23 Austria Rene Binder
France Julien Canal
United Kingdom Will Stevens
Ligier JSP 217 LMP2 362 24:00'19.203 23 Laps 1 Lap 37  
14 39 France Tristan Gommendy
France Vincent Capillaire
Switzerland Jonathan Hirschi
Oreca 07 LMP2 362 24:00'20.133 23 Laps 0.930 38  
15 25 France David Zollinger
France Andrea Pizzitola
United States John Falb
Oreca 07 LMP2 357 24:03'32.245 28 Laps 5 Laps 39  
16 20 Denmark Anders Fjordbach
Denmark Dennis Andersen
Switzerland Mathias Beche
Oreca 07 LMP2 356 24:02'59.659 29 Laps 1 Lap 39  
17 50 France Erwin Creed
France Romano Ricci
United States Nicholas Boulle
Ligier JSP 217 LMP2 355 24:01'24.643 30 Laps 1 Lap 38  
18 47 Italy Roberto Lacorte
Italy Giorgio Sernagiotto
Italy Andrea Belicchi
Dallara P217 LMP2 352 24:02'34.882 33 Laps 3 Laps 39  
19 32 Ireland Ryan Cullen
United Kingdom Alex Brundle
Ligier JSP 217 LMP2 348 24:00'23.515 37 Laps 4 Laps 37  
20 51 Italy Alessandro PierGuidi
United Kingdom James Calado
Brazil Daniel Serra
Ferrari 488 GTE EVO LMGTE PRO 342 24:00'29.469 43 Laps 6 Laps 25  
21 91 Italy Gianmaria Bruni
Austria Richard Lietz
France Frédéric Makowiecki
Porsche 911 RSR LMGTE PRO 342 24:01'18.662 43 Laps 49.193 23  
22 93 France Patrick Pilet
New Zealand Earl Bamber
United Kingdom Nick Tandy
Porsche 911 RSR LMGTE PRO 342 24:01'36.626 43 Laps 17.964 23  
23 68 United States Joey Hand
Germany Dirk Müller
France Sébastien Bourdais
Ford GT LMGTE PRO 342 24:02'41.630 43 Laps 1'05.004 23  
24 67 Guernsey Andy Priaulx
United Kingdom Harry Tincknell
United States Jonathan Bomarito
Ford GT LMGTE PRO 342 24:03'52.597 43 Laps 1'10.967 24  
25 69 Australia Ryan Briscoe
United Kingdom Richard Westbrook
New Zealand Scott Dixon
Ford GT LMGTE PRO 341 24:02'12.468 44 Laps 1 Lap 26  
26 66 Germany Stefan Mücke
France Olivier Pla
United States Billy Johnson
Ford GT LMGTE PRO 340 24:00'51.196 45 Laps 1 Lap 24  
27 29 Netherlands Frits vanEerd
Netherlands Giedo vanderGarde
Netherlands Nyck deVries
Dallara P217 LMP2 340 24:02'48.518 45 Laps 1'57.322 36  
28 94 Germany Sven Muller
France Mathieu Jaminet
Norway Dennis Olsen
Porsche 911 RSR LMGTE PRO 339 24:00'34.560 46 Laps 1 Lap 24  
29 63 Denmark Jan Magnussen
Spain Antonio Garcia
Germany Mike Rockenfeller
Chevrolet Corvette C7R LMGTE PRO 337 24:01'57.941 48 Laps 2 Laps 25  
30 92 Denmark Michael Christensen
France Kevin Estre
Belgium Laurens Vanthoor
Porsche 911 RSR LMGTE PRO 337 24:03'55.044 48 Laps 1'57.103 24  
31 82 Brazil Augusto Farfus
Portugal Antonio Felix da Costa
Finland Jesse Krohn
BMW M8 GTE LMGTE PRO 335 24:00'26.780 50 Laps 2 Laps 25  
32 85 United States Ben Keating
Netherlands Jeroen Bleekemolen
Brazil Felipe Fraga
Ford GT LMGTE AM 334 24:02'20.102 51 Laps 1 Lap 24  
33 56 Germany Jörg Bergmeister
United States Patrick Lindsey
Norway Egidio Perfetti
Porsche 911 RSR LMGTE AM 334 24:03'05.045 51 Laps 44.943 23  
34 84 United States Jeff Segal
Brazil Rodrigo Baptista
Canada Wei Lu
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 334 24:03'49.229 51 Laps 44.184 23  
35 62 United States Cooper MacNeil
Finland Toni Vilander
United Kingdom Robert Smith
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 333 24:03'05.409 52 Laps 1 Lap 25  
36 77 Australia Matt Campbell
Germany Christian Ried
France Julien Andlauer
Porsche 911 RSR LMGTE AM 332 24:00'11.757 53 Laps 1 Lap 25  
37 57 Japan Takeshi Kimura
Japan Kei Cozzolino
France Come Ledogar
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 332 24:02'13.057 53 Laps 2'01.300 25  
38 78 Monaco Louis Prette
Monaco Philippe Prette
France Vincent Abril
Porsche 911 RSR LMGTE AM 332 24:03'01.454 53 Laps 48.397 24  
39 61 Argentina Luis Perez-Companc
Ireland Matt Griffin
Italy Matteo Cressoni
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 331 24:01'48.090 54 Laps 1 Lap 24  
40 86 United Kingdom Michael Wainwright
United Kingdom Ben Barker
Germany Thomas Preining
Porsche 911 RSR LMGTE AM 331 24:02'53.948 54 Laps 1'05.858 28  
41 83 Italy Manuela Gostner
Switzerland Rahel Frey
Denmark Michelle Gatting
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 330 24:04'05.792 55 Laps 1 Lap 25  
42 89 Brazil Pipo Derani
United Kingdom Oliver Jarvis
France Jules Gounon
Ferrari 488 GTE EVO LMGTE PRO 329 24:02'43.517 56 Laps 1 Lap 25  
43 70 Japan Motoaki Ishikawa
Monaco Olivier Beretta
Italy Eddie CheeverIII
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 328 24:03'51.293 57 Laps 1 Lap 28  
44 90 Turkey Salih Yoluç
United Kingdom Euan Hankey
Ireland Charlie Eastwood
Aston Martin Vantage LMGTE AM 327 24:02'36.061 58 Laps 1 Lap 25  
45 54 Switzerland Thomas Flohr
Italy Francesco Castellacci
Italy Giancarlo Fisichella
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 327 24:04'58.415 58 Laps 2'22.354 24  
46 97 United Kingdom Alex Lynn
Belgium Maxime Martin
United Kingdom Jonathan Adam
Aston Martin Vantage AMR LMGTE PRO 325 24:00'42.319 60 Laps 2 Laps 25  
47 34 Poland Jakub Smiechowski
United Kingdom James Winslow
United Kingdom Nigel Moore
Ligier JSP 217 LMP2 325 24:02'12.317 60 Laps 1'29.998 37  
48 60 Italy Claudio Schiavoni
Italy Andrea Piccini
Italy Sergio Pianezzola
Ferrari 488 GTE LMGTE AM 324 24:04'05.536 61 Laps 1 Lap 25  
49 81 Netherlands Nick Catsburg
Germany Martin Tomczyk
Austria Philipp Eng
BMW M8 GTE LMGTE PRO 309 24:00'26.754 76 Laps 15 Laps 24  
  43 Canada John Farano
India Arjun Maini
France Norman Nato
Oreca 07 LMP2 295 20:09'42.073 90 Laps 14 Laps 32  
  31 Mexico Roberto Gonzalez
Venezuela Pastor Maldonado
United Kingdom Anthony Davidson
Oreca 07 LMP2 245 16:09'29.728 140 Laps 50 Laps 24  
  37 Denmark David Heinemeier Hansson
United Kingdom Jordan King
United States Ricky Taylor
Oreca 07 LMP2 199 13:17'51.879 186 Laps 46 Laps 21  
  17 France Stéphane Sarrazin
Russian Federation Egor Orudzhev
Russian Federation Sergey Sirotkin
BR Engineering BR1 LMP1 163 10:18'13.785 222 Laps 36 Laps 16  
  4 France Tom Dillmann
United Kingdom Oliver Webb
Italy Paolo Ruberti
ENSO CLM P1/01 LMP1 163 12:53'14.155 222 Laps 2:35'00.370 22  
  49 Slovakia Miro Konopka
Sweden Henning Enqvist
Russian Federation Konstantin Tereshchenko
Ligier JSP 217 LMP2 160 13:32'48.155 225 Laps 3 Laps 19  
  71 Italy Davide Rigon
United Kingdom Sam Bird
Spain Miguel Molina
Ferrari 488 GTE EVO LMGTE PRO 140 9:54'48.259 245 Laps 20 Laps 11  
  95 Denmark Marco Sorensen
Denmark Nicki Thiim
United Kingdom Darren Turner
Aston Martin Vantage AMR LMGTE PRO 132 9:18'25.054 253 Laps 8 Laps 9  
  98 Canada Paul DallaLana
Portugal Pedro Lamy
Austria Mathias Lauda
Aston Martin Vantage LMGTE AM 87 7:01'33.766 298 Laps 45 Laps 7  
  64 United Kingdom Oliver Gavin
United States Tommy Milner
Switzerland Marcel Fassler
Chevrolet Corvette C7R LMGTE PRO 82 5:36'00.286 303 Laps 5 Laps 5  
  88 Japan Satoshi Hoshino
Italy Giorgio Roda
Italy Matteo Cairoli
Porsche 911 RSR LMGTE AM 79 6:28'27.584 306 Laps 3 Laps 9  
  10 Sweden Henrik Hedman
United Kingdom Ben Hanley
Netherlands Renger vanderZande
BR Engineering BR1 LMP1 76 8:30'14.175 309 Laps 3 Laps 14  
Sonraki haber
Canlı Anlatım: Le Mans 24 Saat

Önceki haber

Canlı Anlatım: Le Mans 24 Saat

Sonraki haber

Galeri: Le Mans 24 Saat'ten kareler

Galeri: Le Mans 24 Saat'ten kareler
Yorumları görüntüle

Bu Haber Hakkında

Seri Le Mans , WEC , TÜRK SPORCULAR
Etkinlik Le Mans 24 Saat
Alt-etkinlik Yarış
Pilotlar Salih Yoluç