Formula 1
27 Eki
FP1:
04 Saat
:
31 Dakika
:
43 Saniye
MotoGP
23 Eki
Etkinlik Bitti
R
Avrupa GP
06 Kas
FP1:
6 gün
WRC
R
Almanya Rallisi
15 Eki
Canceled
World Superbike

2020 Le Mans 24 Saat: #8 Toyota kazandı, Salih Yoluç Le Mans'da kazanan ilk Türk oldu!

paylaşım
yorumlar
2020 Le Mans 24 Saat: #8 Toyota kazandı, Salih Yoluç Le Mans'da kazanan ilk Türk oldu!
Ekleyen:

88. kez gerçekleştirilen Le Mans 24 Saat yarışını Toyota'nın 8 numaralı ekibi kazanırken, TF Sport ile mücadele eden Salih Yoluç, Le Mans'da kazanan ilk Türk olmayı başardı.

Cumartesi günü 15:30'da başlayan 2020 Le Mans 24 Saat yarışı, Pazar 15:30 itibariyle sona erdi. Yarışa pole pozisyonundan başlayan ve gece sorun yaşayan 7 numaralı Toyota ekibinin ardından liderliğe yükselen 8 numaralı Toyota ekibi, 24 saatlik yarışı kazanan ekip oldu.

Böylece geçtiğimiz iki sene Fernando Alonso ile bu yarışı kazanan Kazuki Nakajima ve Sebastien Buemi, bu sefer Brendon Hartley ile kazandı ve 8 numaralı Toyota aracı art arda 3. kez bu prestijli yarışı kazanmış oldu.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan 7 numaralı Toyota ekibi Kaumi Kobayashi, Mike Conway ve Jose Maria Lopez, ilk bölümde rahat bir şekilde lider gitmelerine rağmen gece turboda yaşanan sorun nedeniyle garaja çekildiler ve yaklaşık 30 dk süren tamiratın ardından 7 tur geride yarışa döndüler.

Yarışa ikinci sıradan başlayan 1 numaralı Rebellion ekibi yarışın büyük bölümünü 2. sırada götürse de gece 3 numaralı diğer Rebellion ekibinin gerisine düştü. Buna rağmen 1 numaralı ekip Pazar sabah yerini geri aldı ve böylece Bruno Senna, Gustavo Menezes ve Norman Nato'nun oluşturduğu ekip 5 tur geride de olsa ikinci olmayı başardı.

Gece yaşadığı sorunun ardından 7 tur geriye düşen 7 numaralı Toyota, iki Rebellion aracının gerisine düşmüştü ancak birkaç saat önce 3 numaralı Rebellion'un yaşadığı sorunun ardından yarışı 3. sırada tamamlayarak podyuma çıkmış oldu. 3 numaralı Rebellion, son bir saat kala Indianapolis virajında pist dışına çıkarak yan bir şekilde lastik bariyerlere vurdu ve ardından debriyaj sorunuyla bir süre garajda kaldı. Sonuç olarak #3 Rebellion yarışı 4. sırada tamamlamış oldu.

Yarıştaki 5. ve son LMP1 aracı ByKolles'a aitti. Ancak Bruno Spengler'in gece yaptığı kaza ile yarışa erken veda ettiler.

LMP2: #22 United Autosports kazandı

#22 United Autosports Oreca 07 - Gibson: Philip Hanson, Filipe Albuquerque, Paul Di Resta

#22 United Autosports Oreca 07 - Gibson: Philip Hanson, Filipe Albuquerque, Paul Di Resta

Fotoğraf: Rainier Ehrhardt

24 araçlık LMP2 sınıfı mücadelesinde United Autosports ekibi ön plana çıktı. 32 numaralı United Autosports ekibinin pazar sabah yaşadığı yağ sızıntısının ardından 22 numaralı United Autosports ekibi liderliğe yükseldi ve genel klasmanda 4. olup kendi sınıfında kazanmayı başardı.

22 numaralı ekip rahat bir şekilde zafere doğru gidiyordu ancak son turlarda lider ekibin yakıt için ekstra bir pit stop yapma ihtiyacı duymasının ardından galibiyet mücadelesi yeniden canlanacak gibiydi. 22 numaralı araç son pit stoptan, arkasındaki 38 numaralı JOTA aracının sadece 6 sn önünde çıktı ancak 2 tur kala JOTA ekibi de pite geldi. JOTA ekibi 32 sn geride ikinci oldu.

26 numaralı G-Drive ekibi, gece üçüncü sıraya yükselmesinin ardından bir daha yerini kaybetmedi ve yarışı bu şekilde tamamlayacak gibi görünüyordu ancak Jean-Eric Vergne, süspansiyon hasarı nedeniyle pite geldi ve 5. sıraya gerilemekten kurtulamadı.

Böylece 2020 Le Mans 24 Saat'te LMP2 sınıfında podyumu tamamlayan ekip 31 numaralı Panis Racing oldu.

GTE Pro: Aston Martin, Ferrari'nin önünde rahat kazandı

#97 Aston Martin Racing Aston Martin Vantage AMR: Alex Lynn, Maxime Martin, Harry Tincknell

#97 Aston Martin Racing Aston Martin Vantage AMR: Alex Lynn, Maxime Martin, Harry Tincknell

Fotoğraf: Rainier Ehrhardt

8 aracın mücadele ettiği GTE Pro sınıfında galibiyet mücadelesi 51 numaralı AF Corse ile 97 numaralı Aston Martin ekibi arasında yaşandı. 

Gece sınıfında liderliğe yükselen 97 numaralı Aston Martin, kalan bölümde rahat bir şekilde yerini korudu ve 1 dakika 33 sn farkla yarışı kazandı. Aston Martin böylece 2017'den sonra ilk zaferini kazanmış oldu.

Aston Martin, 95 numaralı ekip ile çifte podyum yapmış oldu.

Ferrari'nin 71 numaralı ekibi son turda yakıtları bitince dördüncülüğü 82 numaralı Risi Competizione Ferrari'ye kaptırdı ve sınıfında 7. sıraya geriledi.

Porsche fabrika takımları için felaket bir yarış oldu. Yarışa pole pozisyonundan başlayan 91 numaralı ekip daha yarışın başında hızlanma sorunuyla geriledi. Porsche ekipleri yarışı 5 ve 6. sıralarda tamamladılar.

GTE Am: Salih Yoluç, Le Mans'da kazanan ilk Türk pilot oldu!

#90 TF Sport Aston Martin Vantage: Salih Yoluc, Charles Eastwood, Jonathan Adam

#90 TF Sport Aston Martin Vantage: Salih Yoluc, Charles Eastwood, Jonathan Adam

Fotoğraf: Sam Bloxham / Motorsport Images

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nda 90 numaralı TF Sport'ta mücadele eden Salih Yoluç ve takım arkadaşları, gece liderliğe yükselmelerinin ardından kalan bölümde yerlerini korudular ve amatör sınıfta yarışı kazanan isim oldular. Salih Yoluç böylece Le Mans 24 Saat yarışında kazanan ilk Türk oldu.

77 numaralı Dempsey-Proton Racing yarışı 2. sırada tamamlarken, 83 numaralı AF Corse 3. olarak podyumu tamamladı.

 
Sıra Pilotlar Tur Zaman Fark Ara Puan
1 Switzerland Sébastien Buemi
Japan Kazuki Nakajima
New Zealand Brendon Hartley
387 :01'45.305      
2 Brazil Bruno Senna
France Norman Nato
United States Gustavo Menezes
382 :03'05.492 5 Laps 5 Laps  
3 United Kingdom Mike Conway
Japan Kamui Kobayashi
Argentina Jose Maria Lopez
381 :03'18.565 6 Laps 1 Lap  
4 France Romain Dumas
France Nathanael Berthon
Switzerland Louis Deletraz
381 :03'57.973 6 Laps 39.408  
5 United Kingdom Philip Hanson
Portugal Filipe Albuquerque
United Kingdom Paul diResta
370 :02'33.577 17 Laps 11 Laps  
6 United Kingdom Anthony Davidson
Portugal Antonio Felix da Costa
Mexico Roberto Gonzalez
370 :03'06.408 17 Laps 32.831  
7 France Nico Jamin
France Julien Canal
France Matthieu Vaxivière
368 :01'57.436 19 Laps 2 Laps  
8 Brazil André Negrao
France Pierre Ragues
France Thomas Laurent
367 :03'13.572 20 Laps 1 Lap  
9 Russian Federation Roman Rusinov
France Jean-Eric Vergne
Denmark Mikkel Jensen
367 :04'11.150 20 Laps 57.578  
10 France Paul Lafargue
France Paul-Loup Chatin
United Kingdom Richard Bradley
366 :02'57.605 21 Laps 1 Lap  
11 France Nicolas Lapierre
Switzerland Antonin Borga
Switzerland Alexandre Coigny
365 :03'41.605 22 Laps 1 Lap  
12 United States John Falb
Switzerland Simon Trummer
United States Matt McMurry
365 :05'13.245 22 Laps 1'31.640  
13 Colombia Tatiana Calderon
Germany Sophia Floersch
Netherlands Beitske Visser
364 :02'34.603 23 Laps 1 Lap  
14 Italy Roberto Lacorte
Italy Andrea Belicchi
Italy Giorgio Sernagiotto
363 :03'34.377 24 Laps 1 Lap  
15 United States Dwight Merriman
United Kingdom Kyle Tilley
United Kingdom Jonathan Kennard
363 :04'26.139 24 Laps 51.762  
16 Sweden Henrik Hedman
United Kingdom Ben Hanley
Netherlands Renger vanderZande
361 :03'47.200 26 Laps 2 Laps  
17 United States William Owen
United Kingdom Alex Brundle
Netherlands Job Uitert
359 :02'34.108 28 Laps 2 Laps  
18 Japan Nobuya Yamanaka
Australia Nick Foster Jr.
Spain Roberto Merhi
351 :01'57.100 36 Laps 8 Laps  
19 Netherlands Frits vanEerd
Netherlands Giedo vanderGarde
Netherlands Nyck deVries
349 :02'13.424 38 Laps 2 Laps  
20 Belgium Maxime Martin
United Kingdom Alex Lynn
United Kingdom Harry Tincknell
346 :03'11.428 41 Laps 3 Laps  
21 Italy Alessandro PierGuidi
United Kingdom James Calado
Brazil Daniel Serra
346 :04'44.592 41 Laps 1'33.164  
22 Denmark Nicki Thiim
Denmark Marco Sorensen
United Kingdom Richard Westbrook
343 :03'11.461 44 Laps 3 Laps  
23 France Olivier Pla
France Sébastien Bourdais
France Jules Gounon
339 :02'47.574 48 Laps 4 Laps  
24 Turkey Salih Yoluç
Ireland Charlie Eastwood
United Kingdom Jonathan Adam
339 :04'20.981 48 Laps 1'33.407  
25 Germany Christian Ried
Italy Riccardo Pera
Australia Matt Campbell
339 :05'10.733 48 Laps 49.752  
26 France François Perrodo
France Emmanuel Collard
Denmark Nicklas Nielsen
339 :05'13.780 48 Laps 3.047  
27 Norway Egidio Perfetti
Netherlands Larry ten Voorde
Italy Matteo Cairoli
339 :05'22.100 48 Laps 8.320  
28 Canada Garrett Grist
United Kingdom Alex Kapadia
United Kingdom Tony Wells
338 :01'53.228 49 Laps 1 Lap  
29 United Kingdom Michael Wainwright
United Kingdom Ben Barker
United Kingdom Andrew Watson
337 :05'18.281 50 Laps 1 Lap  
30 United States Richard Heistand
United States Maxwell Root
Denmark Jan Magnussen
335 :02'26.468 52 Laps 2 Laps  
31 Italy Gianmaria Bruni
Austria Richard Lietz
France Frédéric Makowiecki
335 :02'32.655 52 Laps 6.187  
32 United States Francesco Piovanetti
Brazil Oswaldo Negri Jr
France Come Ledogar
335 :05'16.339 52 Laps 2'43.684  
33 Canada Paul DallaLana
United Kingdom Ross Gunn
Brazil Augusto Farfus
333 :04'11.477 54 Laps 2 Laps  
34 Italy Manuela Gostner
Switzerland Rahel Frey
Denmark Michelle Gatting
332 :02'08.755 55 Laps 1 Lap  
35 Denmark Michael Christensen
France Kevin Estre
Belgium Laurens Vanthoor
331 :02'11.979 56 Laps 1 Lap  
36 Thailand Vutthikorn Inthrapuvasak
Switzerland Lucas Legeret
France Julien Andlauer
331 :03'35.684 56 Laps 1'23.705  
37 Italy Claudio Schiavoni
Italy Sergio Pianezzola
Italy Paolo Ruberti
331 :05'10.804 56 Laps 1'35.120  
38 Austria Horst FelbermayrJr.
Italy Michele Beretta
Netherlands Max vanSplunteren
330 :02'09.310 57 Laps 1 Lap  
39 Switzerland Thomas Flohr
Italy Francesco Castellacci
Italy Giancarlo Fisichella
330 :03'20.670 57 Laps 1'11.360  
40 United States Ben Keating
Brazil Felipe Fraga
Netherlands Jeroen Bleekemolen
326 :04'13.737 61 Laps 4 Laps  
41 Poland Jakub Smiechowski
Austria Rene Binder
Russian Federation Matevos Isaakyan
325 :03'01.784 62 Laps 1 Lap  
42 United Kingdom Bonamy Grimes
United Kingdom Johnny Mowlem
United Kingdom Charles Hollings
325 :03'26.422 62 Laps 24.638  
43 France Philippe Haezebrouck
France Julien Piguet
Greece Andreas Laskaratos
313 :02'46.180 74 Laps 12 Laps  
  Australia James Allen
France Vincent Capillaire
France Charles Milesi
357 23:15'48.615 30 Laps    
  Italy Davide Rigon
Spain Miguel Molina
United Kingdom Sam Bird
340 23:58'50.020 47 Laps 17 Laps  
  Taiwan Han-Chen Chen
United Kingdom Tom Blomqvist
Brazil Marcos Gomes
273 20:06'06.609 114 Laps 67 Laps  
  Austria Thomas Preining
United States Dominique Bastien
Belgium Adrien deLeener
238 :06'00.292 149 Laps 35 Laps  
  Italy Rino Mastronardi
Italy Matteo Cressoni
Italy Andrea Piccini
211 15:42'35.591 176 Laps 27 Laps  
  Colombia Juan Pablo Montoya
France Timothé Buret
Mexico Memo Rojas
192 12:57'52.187 195 Laps 19 Laps  
  United States Cooper MacNeil
Finland Toni Vilander
United States Jeff Segal
185 13:41'12.528 202 Laps 7 Laps  
  Japan Takeshi Kimura
France Vincent Abril
Japan Kei Cozzolino
172 13:23'15.074 215 Laps 13 Laps  
  Ireland Ryan Cullen
United Kingdom Oliver Jarvis
United Kingdom Nick Tandy
105 7:44'11.624 282 Laps 67 Laps  
  Switzerland Jonathan Hirschi
Russian Federation Konstantin Tereshchenko
France Tristan Gommendy
100 6:30'06.632 287 Laps 5 Laps  
  France Tom Dillmann
Canada Bruno Spengler
United Kingdom Oliver Webb
97 6:49'35.608 290 Laps 3 Laps  
  Japan Kenta Yamashita
United States Mark Patterson
Denmark Anders Fjordbach
88 11:33'21.552 299 Laps 9 Laps  
  Switzerland Chris Ulrich
Germany Steffen Gorig
Sweden Alexander West
80 5:40'44.154 307 Laps 8 Laps  
  United Kingdom Duncan Cameron
United Kingdom Aaron Scott
Ireland Matt Griffin
78 6:20'12.957 309 Laps 2 Laps  
  France Adrien Tambay
France Erik Maris
Belgium Christophe d'Ansembourg
26 1:40'32.248 361 Laps 52 Laps  
  China Ho-Pin Tung
France Gabriel Aubry
United Kingdom Will Stevens
141 10:51'53.595 246 Laps 9:11'21.347  
2020 Le Mans 24 Saat - 23. Saat: #8 Toyota lider, #3 Rebellion sorun yaşadı

Önceki haber

2020 Le Mans 24 Saat - 23. Saat: #8 Toyota lider, #3 Rebellion sorun yaşadı

Sonraki haber

Buemi, her şeyi kaybettiklerinden korkmuş

Buemi, her şeyi kaybettiklerinden korkmuş
Yorumları görüntüle

Bu Haber Hakkında

Seri Le Mans , TÜRK SPORCULAR
Etkinlik Le Mans 24 Saat
Pilotlar Salih Yoluç
Editör Abdullah Çelik